Едно от предизвикателствата за образователната система днес в Република България е задържане на децата в училище. Непрекъснато расте броят на учениците, преждевременно напуснали учебните заведения. Причините за случващото се са много и всички институции, работещи с деца, трябва да обединят своите усилия за справяне с трудностите.
На 15 и 16 октомври 2015г. в град Пазарджик се проведе регионална среща на заинтересованите страни за отчитане на резултатите от реализирането на заложените дейности в Плана за изпълнение на Стратегията за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система (2013-2020г.) за времето от 2014г. до 2015г.
Във форума взеха участие представители на страните от Южен централен район на планиране: експерти от Министерството на образованието и науката, Районните инспекторати на образованието, Районните дирекции за социално подпомагане, Общините, директори на училища.
По предварителна покана от РИО-Хасково, в регионалната среща участие взеха госпожа Таня Стоименова- експет „Образование и младежки дейности” в Община Любимец и госпожа Донка Козалиева- директор на НУ „Христо Ботев”, гр. Любимец. Те запознаха присъстващите с дейностите на институциите, работещи с деца, на територията на община Любимец за задържане на подрастващите в образователната система, като представиха презентация на тема: „Координация и взаимодействие между училище и Община”.
В презентацията точно и ясно бяха формулирани проблемите в образованието в община Любимец през последните години, а именно: увеличаване броя на учениците, застрашени от отпадане, и отпадане на ученици, подлежащи на задължително обучение.
Вниманието беше насочено към стремежа на Община Любимец и училищните ръководства да превърнат учебните заведения в интересни и примамливи за децата, като създадат подходящи условия за учене, спорт, културни изяви.
Акценти бяха поставени върху:
- Реализирането на трансграничния проект Любимец-Люлебургаз „По-добро образование чрез спорт”, което доведе до промяна облика на НУ „Христо Ботев”-Любимец (ремонт на сгадата на учебното заведение, подобряване на отоплителната система, обзавеждане на физкултурния салон с маси за тенис, организиране на приятелски спортни срещи на децата от Любимец и Люлебургаз).
- Реализирането на дейности по проект „Подобряване качеството на образованието в средищните училища” (целодневна организация на обучението, организирано извозване на децата, изградени стаи за занимания по интереси).
- Превантивната дейност на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН), реализирана съвместно с учлищата на територията на община Любимец (дейности по превенция в областта на насилието сред децата, правата на детето, безопасността на движение, вредата от употребата на наркотични вещества, трафика на хора и др.). Работата на обществените възпитатели към МКБППМН-Любимец с родителите на деца, които не посещават редовно учебните занятия с цел оказване на помощ в процеса на възпитание.
- Съвместната дейност на институциите, работещи с деца: МКБППМН-Любимец, Сдружение „Шанс и закрила”-Хасково, училища, инспектор „Детска педагогическа стая” при РУ на МВР-Свиленград. Реализирани обучения на ученици с разнообразна тематична насоченост („Превенция на насилие над деца”, „Детска полицейска академия”, „Силни без насилие”, „Успешни на пазара на труда”, „Толерантност и равнопоставеност” и др.)
- Изградените две модерни спортни зали в град Любимец и общо пет спортни площадки на територията на община Любимец. Създадените прекрасни условия за практикуване на различни видове спорт: борба, волейбол, баскетбол, тенис на маса, тенис на корт, футбол, фитнес, шах.
- Възможностите за неформално обучение, които НЧ „Братолюбие-1884”, гр. Любимец предоставя на подрастващите (групи за фолклорни песни и танци, мажоретна група, модерен балет, самодеен театър за деца, клубове по квилинг, рисуване, пиано, шах и др.)
- Усилията на училищните ръководства за включване на родителите в дейностите на училището, в състава на училищното настоятелство.
- Честите контакти на класните ръководители с родителите с цел оказване помощ в процеса на възпитание на подрастващите и осигуряване на тяхното редовно присъствие в училище.
Дейността на Община Любимец в посока задържане на децата в образовантелната система, превръщането на учебните заведения в привлекателни за учениците и техните родители, създадените подходящи условия за учене, спорт, културни изяви бяха оценени високо от експертите от Министерството на образованието и науката и от останалите присъстващи на регионалната среща. Координацията и взаимодействието между училищата и Община Любимец бяха посочени за пример.
Получената оценка е повод за гордост и удовлетворение, но в същото време и отговорност пред нашите деца, защото всяко дете има право на образование и то трябва да му бъде осигурено от възрастните.
Успехът ни утре зависи от усилията, които полагаме днес!