В деня на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов и тяхната майка София, Домашният социален патронаж в Любимец отбеляза 30 години от своето създаване.
Празникът споделиха настоящи и много бивши служители на патронажа. От името на Кмета на общината, Илия Илиев – ресорен Заместник кмет, благодари на всички служители на социалната институция за всеотдайността, професионализма и разбирането им към нуждите на хората, за които се грижат ежедневно. Той връчи на управителя на Домашен социален патронаж Николина Милчева поздравителен адрес и букет цветя. След това тя разказа историята на патронажа, като подчерта, че целта му е да реализира обществения ангажимент към възрастните хора и хората с увреждания, като ги подпомогне в тяхната естествена семейна среда. „Вече 30 години Домашен социален патронаж дава вяра на нуждаещите се възрастни хора, че не са сами и че могат да разчитат всеки ден на топла храна, добро обслужване, внимание и разбиране”, каза още тя.
Специален музикален поздрав към всички служители отправи един от доайените в патронажа Величка Енгьозова. Като виден фолклорен изпълнител и ръководител на женска група за автентичен фолклор в местното читалище - Баба Величка, както я познават всички, зарадва присъстващите с две изпълнения.
Разнасянето на храна по домовете на възрастните хора от община Любимец започва на 16 септември 1986 г. Тогава Домашния социален патронаж се помещава в стола на Завода за металорежещи машини. В началото социалното заведение е било без собствена материална база и с 30 човека потребители. Основната му дейност е била единствено приготвяне на храна и разнасянето й по домовете на потребителите. След дълъг период на развитие и усъвършенстване на социалната услуга Домашния социален патронаж се утвърди като стабилно социално звено, с добре оборудвана материална база, с административни офиси, кухненски блок, разливни и складови помещения. Използват се три автомобила за разнос на храна, а услугата се предлага на 280 лица от града и селата.
Освен приготвянето на храна, днес заведението предлага комплексно обслужване на възрастните хора в общината – медицински услуги, помощ при пазаруване, поддържане на личната хигиена и хигиена на обитаваното жилище и др.
При приготвяне на храната, екипът се води от специфичните потребности на различните потребители от съответните възрастови групи. Разработените месечни менюта, са съобразени с тяхното физическо и здравословно състояние.
В последните години Община Любимец се утвърди като общинска структура със социално ориентирана политика, като водещ фактор и приоритет в управлението й са добрите условия за живот на всички възрастови групи от населението. Усилията за подобряване качеството на съществуващите социални услуги, както и за разкриване на нови алтернативни форми на социално обслужване, ще продължат и занапред.