Има дати, които ще останат завинаги в историята на България, които ни обединяват като народ. Трети март обаче има особено символно значение, защото именно на този ден, след пет столетия на турско робство, беше подписан договорът, по силата на който нашите възрожденски предци можеха да възстановят своята изгубена държавност.
И днес, 146 години по-късно, ние признателното поколение, продължаваме да отдаваме почит и да прекланяме глави пред хилядите знайни и незнайни войни, отдали живота си за свободата на Отечеството.
Официалната церемония започна от 10. 30 ч. с ритуал по издигане на Националното знаме под звуците на химна на Република България, след което всички присъстващи сведоха глави и с едноминутно мълчание почетоха паметта на загиналите.
Кметът на Община Любимец инж. Анастас Анастасов поздрави всички присъстващи с националния празник. В своето слово той припомни великия и неоценим подвиг на българските опълченци, които спират с гърдите и телата си настъплението на противника. „Днес честваме 146 години Свобода! Сега повече от всякога времето налага ние да сме в него, както то е в нас. Трудно време, което изисква и ни задължава да сме свободни и да умеем да правим своите съдбовни избори. Такива избори, каквито правят истински свободните хора! Затова, пожелавам на днешния 3 март – 146-ти поред и велик като всички предишни и бъдещи празници на свободата, да я заслужим с всяка наша дума и действие, да я отстояваме и опазим по най-смисления начин – този, на който ни научиха предците ни. Да живее свободна България!“.
Годишнината бе уважена от д-р Георги Станков – Народен представител в 49 НС, Таня Станкова – Председател на ОбС- Любимец, общински съветници, административния екип от общината, директори на училища, детска градина, читалище, учители, ученици, Ротари клуб „Любимец“ и Лайънс клуб „Любимец“, представители от политическите партии ГЕРБ и БСП, и много родители с децата си, дошли да им покажат как се пази история, род и родина.
След официалната част, празничната програма започна с мажоретни танци и емоционален рецитал на ученици от НУ «Захари Стоянов». Те изпълниха поредица от стихове, с които повдигнаха духа на присъстващите и ги потопиха безпримерната смелост и героичния подвиг на борците за Национално освобождение. В унисон с празника в програмата се включиха и двете възрастови групи от мажоретен състав към НЧ „Братолюбие-1884“.
Предвождани от българския трибагреник официалните представители, както и всички присъстващи, в организирано шествие се отправиха от центъра към Паметника в градския парк, издигнат в чест на загиналите във войните и положиха венци и цветя в знак на преклонение.