gerb 90

Електронни услуги

logo eservices

Във връзка с 1-ви ноември - Денят на народните будители в НЧ „Братолюбие-1884“ се проведе среща с ученици от четвъртите класове на двете начални училища в града. Служителите от библиотеката представиха  презентация на учениците, свързана с празника, а те от своя страна изнесоха кратък рецитал и четоха откъси от произведения на Иван Вазов, Христо Ботев  и др. По време на срещата, четвъртокласните демонстрираха знания не само за будителите от миналото, но и за съвременните такива.

Историческа справка: През 1922 г. Стоян Омарчевски, Министър на народното просвещение в правителството на Ал.Стамболийски, по инициативата на група интелектуалци внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители.

По повод обявяване празника за общонационален, министър Омарчевски казва: „...първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот... Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, Денят на Св. Йоан Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини, водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали.“